farkı anlarsın

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

farkı anlarsın

Mesaj  Admin Bir Perş. Şub. 07, 2008 2:40 am

Ondokuzuncu yüzyılda Pariste görevli , yakışıklılığı , hovardalığı ve nükteleriyle ünlü bir Osmanlı Paşa'sı akşam yemeği için lüks bir restorana gider.Restoran şefi ve tüm personel bu önemli konuğu ağırlarken pür dikkat kesilirler.Sonuçta paşanın ününü bildikleri için yüklü bir bahşiş alacaklarının da farkındadırlar. Şef sipariş almak üzere masaya gelir.Paşa ,kaplumbağa çorbası, provançale gibi Fransız mutfağının en seçkin ve pahallı yemeklerini sipariş eder.Sıra şarap siparişine gelir.Paşa Morgaux bölgesinin La Begirce Zede markalı şişesi 1000frank olan şarabını ister.Şef yemek siparişlerini aşçıbaşına verip bütün hünerini göstermesini tembihleyip koşarak şarap mahzenine iner ve şarabı aramaya başlar.Ne yazık ki o markadan kalmamıştır mahzende ama yine Morgaus bölgesinin 'Soran ' markalı şarabı vardır bir fıçı.Paşaya yok dese hem 1000 franktan olacak, hem de restoranın karizması gidecek.Hemen uygun bir şişe bulup doldurur ve nasılsa aynı bölgenin şarabı..Paşa farketmez..diye düşünür.Şarap masaya gelir.Şef bir kadeh doldurup tatması için paşaya verir.Paşa bir yudum alır ve sonucu merakla beklemekte olan şefe yüzünü ekşiterek bakar ve ''Bu Labegirce Zede değil'' der.Şef telaşla ve mahçup bir sesle;'Ondan kalmamış efendim ama bu da hemen yandaki bağın şarabı.Bağlar arasında bir karış mesafe var.Fakat nasıl anladınız aynı olmadığını..''diye hayretler içinde sorar.Paşa da :''Evladım, senin adın ne''der.Şef:''Daniel efendim.''der.Paşa tekrar sorar:''Sen evli misin Daniel?''Daniel:''Evet efendim ''.der.Paşa bunun üzerine :''Bak Daniel evladım ,gece eve gittiğinde parmağını önce madamın .mına sok, kokla,sonrada g.tüne sok, kokla.İki delik arsında da bir parmak mesafe var ama , farkı anlarsın kokladığında,hadi bu şarabı götür geriye şimdi..''der. Basketball

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön