Kürt ve Ermenilere Birleşin Çağrısı

Aşağa gitmek

Kürt ve Ermenilere Birleşin Çağrısı

Mesaj  Admin Bir Salı Eyl. 02, 2008 6:42 am

Kürt ve Ermenilere Birleşin Çağrısı
Rus ve Ermeni siyaset uzmanlarının ortak katılımıyla düzenlenen sözde Ermeni soykırımı konferansında...
26 Kasım 2007 / 20:17
Rus ve Ermeni siyaset uzmanlarının ortak katılımıyla düzenlenen sözde Ermeni soykırımı konferansında 'Ermeni ve Kürt halkları' Türkiye'ye karşı birleşmeye çağrıldı.

Moskova'da RİAN Haber Ajansı'nda düzenlenen "Yeni Doğu Sorunu; Ankara ve Erivan ABD'nin Baskısı Altında mı?" başlıklı konferansta Rusya'yı, Türkiye'ye karşı sert tavırlarıyla bilinen BDT Enstitüsü Başkanı ve Duma'nın BDT Ülkeleriyle İlişkiler Komitesi Üyesi Konstantin Zatulin, Stratejik Değerlendirmeler Enstitüsü Başkanı Aleksandr Konovalov ve ünlü siyaset uzmanı Aleksey Malaşenko gibi isimler temsil ederken; Ermenistan'dan ise konferansa video bağlantı vasıtasıyla Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Vaan Ovannisyan, Kafkas Basın Üniversitesi Rektörü Aleksandr İkandaryan ve Erivan'daki Soykırım Müzesi Müdürü Gayk Demoyan katıldı.

ABD yönetiminin sözde Ermeni soykırımını tanıyıp tanımayacağından ziyade, Türkiye'nin sözde soykırımdan dolayı cezalandırılmasının önemi, sözde Kürdistan devletinin kuruluşu gibi konuların ağırlıklı olarak konuşulduğu konferansta, Türk Hükümeti'nin AB üyeliği için er geç soykırımı tanımak zorunda kalacağı görüşü savunuldu.

Türkiye'ye karşı zehirli sözlerin ardı arkası kesilmeyen konferansın açılış konuşmasını yapan Zatulin, Ermeni soykırımını tanımanın vicdani bir borç olduğunu savundu. ABD yönetiminin bu konuda çok geç davrandığını, halen bu konuda tereddüt içinde olduğunu söyleyen Zatulin, Türkiye'nin ise ABD'nin Ortadoğu'daki çıkarlarını göz önüne alarak ABD'ye her türlü şantajı yaptığını ve bunda büyük ölçüde başarılı olduğunu iddia etti.

Kendi teşebbüsü ile Rusya Duması'nın 1995 yılında (sözde) Ermeni soykırımını resmen tanıdığını da kaydeden Zatulin, "Ermenistan'daki Rus Ordusu'nun varlığı, Rusya'nın hiçbir zaman Ermenistan'ı yalnız bırakmayacağının apaçık bir işaretidir. Rusya, Türkiye tarafından Ermenistan'a uygulanan ambargonun bir an önce sona ermesini talep etmektedir. Ayrıca Ermenistan'da bulunan ordumuz da Türkiye'nin pasif ambargo eyleminden sonra ikinci bir Ermeni soykırımını gerçekleştirme teşebbüsünü de caydırmaktadır" dedi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nin de (sözde) Ermeni soykırımını tanımadığına ilişkin beyanlar yayınlamasını sert bir dille eleştiren Zatulin, "Rusya'da Ermeni soykırımını kabul etmemenin suç sayılmasına ilişkin bir yasa kabul edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Konovalov ise, Kürtler'in de Ermeniler gibi Türkler'den zulüm gördüklerini öne sürerken, dolayısıyla Ermeni ve Kürt halklarının Türkiye'ye karşı birleşmeleri gerektiğini söyledi. Kürt liderleriyle yaptığı görüşmelerde kendisine gösterilen (sözde) Kürdistan haritasından çok etkilendiğini kaydeden Konovalov, "Her ne kadar bu haritanın gerçeklemesi biraz zor gibi gözükse de Kürt halkının bu düşünce altında yaşaması çok sevindiricidir" dedi.

Ermeni konuşmacılar da, Türkiye'de son yıllarda (sözde) Ermeni soykırımının tanınması yönünde bazı gelişmeler yaşanmasına rağmen halkın büyük çoğunluğunun resmi tabu dolayısıyla bu konudan habersiz olduğunu ve Türkiye'nin AB baskısı olmadan (sözde) soykırımı tanımasının imkansız olduğunu dile getirdi.

Bu arada, konferansın Ermeni katılımcılarının Erivan'daki Dünya Bankası ofisinde toplanmaları ve konuşmalarında Dünya Bankası'na sözde Ermeni soykırımının tanınmasına verdiği destek için teşekkürlerini sunmaları dikkat çekti.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5191
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Kürt ve Ermenilere Birleşin Çağrısı

Mesaj  Admin Bir Salı Eyl. 02, 2008 6:52 am

Turkiye Gundeminde dogu mu bati mi tartismasi surerken ortaligi alevlere itecek yeni bir gelisme olmustu. Bu haber Eylul 9'da yayinlanmisti fakat pek de eski sayilmaz ve göruluse göre kimse ustune durmadi; sanki "Turkiyedeki Amerikan karsitligi"na acilan bir savas gibi gundemden dusurulmeye calisildi.
Bunlar unutulmayanlar, dostunu dusmanini bil politikasi asla unutulamaz. Özellikle dost (sözde dost) diye bildigin ulkelerin eylemleri bizler icin cok önemlidir.
Amerikan safsatalarina bir yenisi daha eklendi bu ay:

Sitat:
ABD, Türk konsolosluğunu bombalayanlara vatandaşlık verdi
ABD, 20 yıl önce Philadelphia’daki Türk konsolosluğuna bombalı saldırı düzenleyen iki Ermeni’ye, "1992’dan bu yana gösterdikleri olumlu karakter" nedeniyle Amerikan vatandaşlığı verdi.GEREKÇE İYİ HAL

Yirmi yıl önce Philadelphia’daki Türk Konsolosluğuna bombalı saldırı düzenleyen Viken Hovsepyan ve Vikan Vasken Yakubyan’a 1992 yılından gösterdikleri "iyi halden ötürü" ABD vatandaşlığı verildi.

Amerikan 9’uncu Bölge Temyiz Mahkemesi de ikiliye ABD vatandaşlığı verilmesine karşı yapılan itirazı reddetti ve vatandaşlığı onayladı.

DİNAMİTLE SALDIRMIŞLARDI

Lübnan doğumlu olan Hovsepyan, Yakubyan ve beş Ermeni, 1982 yılı Ekim ayında Türkiye konsolosluğuna dinamitle saldırdıkları gerekçesiyle tutuklanmıştı. Bugün vatandaşlık verilen Hovsepyan, savcılar tarfından "saldırının düzenleyicisi ve beş saldırgan içindeki en suçlu kişi" ilan edilmişti. Hovspyan 1984 yılındaki davada 6 yıl, Yakubyan ise 3 yıl hapis ve 1000 saat toplum hizmeti cezası almıştı.

Hovspyan ve Yakubyan’ın ABD vatandaşlığı başvurusu bir süre önce kabul edilmiş, ancak Federal avukatlar ikilinin vatandaşlık hakkını elde etmeyi garantilemek için bazı yalan bilgiler verdiğini söyleyerek temyize gitmişlerdi.

Temyiz mahkemesi, başuruyu reddederek Hovspyan ve Yakubyan’a vatandaşlık verilmesini onayladı.

GEÇMİŞLERİNDEN ETKİLENMİŞ

Öte yandan Los Angeles Times gazetesi, Amerikan Federal Yargıcı Mariana Pfaelzer’ın kararını açıklarken, sanıkların geçmişinden "etkilendiğini" söylediğini belirtti. Tam olarak neden etkilendiğini açıklamayan Pfaelzer’ın sözlerini savunma avukatları şöyle yorumladı: "Sanırım yargıç o sözleriyle müvekkillerimizi Ermeni eylemci olmaya iten ailevi ve sosyolojik faktörlere atıfta bulundu."

(ANKA)


http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~3@nvid~627683,00.asp


Asala yillardir dunyanin dört bir yaninda farkli seyahat acentalarimiza, THY burolarimiza, konsolosluk ve elcilerimize; bununla da yetinmeyip yaptigimiz Turk Festivallerine kadar her turlu terörist saldiri gerceklestirmis, bunun icin icten caba sarfetmistir.
Bu teröristlerden ikisine Muttefikimiz (!!!), Dostumuz(!!!), Stratejik Partnerimiz (!!!) Amerika'nin yaptigi kiyak asla Turkiye gundeminden dusmemelidir.

Asala örgutunun gecmis yillarda organize ettigi saldirilarin listesi:
http://www.turkishweekly.net/turkce/makale.php?id=77

Ulkemizdeki Mevcud Amerikan sempatisinin tamamen bitirilmesi, Amerikanin Hollywood filmlerindeki gibi bir ulkenin olmadigini kucuk yastaki genclerimize bilgi verilmesi ustumuze dusen en önemli vazifelerden birisidir.

http://turkdiaspora.org/modules/news/article.php?storyid=6

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5191
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz