Tarihin İlk Hümanoid'i

Aşağa gitmek

Tarihin İlk Hümanoid'i

Mesaj  Admin Bir Çarş. Kas. 12, 2008 11:18 pm

http://www18.gazetevatan.com/fotogaleri/resim.asp?kat=6394&page_number=1


İngiliz bilimadamları 3.5 yıllık bir araştırma sonunda tıpkı insanlar gibi mimik yapabilen robot geliştirdi. Tarihin bu ilk 'humanoid'inin adı Jules...
Kusursuz derecede insana benziyor. Çift cinsiyetli olarak tasarlandı... Jules, derisinin altında minik bir elektronik motor sayesinde tüm insan hareketlerini ve mimiklerini kopyalayabiliyor. Gülüyor, yüzünü ekşitebiliyor, hüzünleniyor...İnsan-Robot Etkileşimi projesi West of England ve Bristol üniversiteleri tarafından yürütülüyor.ROBATLARLA EVLİLİK YASAL OLACAK!

Kusursuz güzellikte "hümanoid" robotlar bilimin son harikası olacak.. Bilimsel çalışmalar gelişedursun konunun hukuki ve toplumsal yönüne ilişkin tahminler de dudak uçuklatıyor. Maastricht Üniversitesi Yapay Yaşam araştırmacılarından Prof. David Levy çok iddialı konuşuyor: "Yüzyılın ortalarında robotlarla sex sıradan bir şey sayılacak. Robortlarla evlilik yasal hale gelecek...
Dahası, inanması güç olsa da bunlarla ilişkilerin de bir hukuku olacak. Liberal özgürlükler konusunda ilerici bir konumda bulunan Hollanda, insan-robot evliliklerini yasal hale getiren ilk ülke olabilir. Levy'e göre önceleri farklı ırklardan evlilikler gibi bu bir tabu olarak karşılansa da zamanla alışılıp kabul görecek.

Honda merkezinde rehberlik yapan, merdiven inip çıkabilen, karşısındakini tanıyabilen, konuşabilen ünlü robot Asimo'yu geliştiren Japonların hümanoid yani "insansı" robot konusunda son aşamalara geçtiklerini söyleyen Prof. Levy, ABD'nin ünlü teknoloji merkezi Masachussetss Teknoloji Enstitüsü'nde de "fame-fatale" ya da "cazibeli kadın" robotu geliştirildiğini söyledi. Dahası Massachussetss eyaletinde de 2050'lerde "robotlarla evlilik" için hukuki altyapı hazırlıklarının şimdiden tartışıldığını da belirtti.

"HÜMANOİDLERİN" ÖZELLİKLERİ NE OLACAK?

* Kusursuz fiziksel güzelliğe sahip olacaklar
* Verilen komutları anında yerine getirecekler
* Ev güvenliğini sağlayacaklar
* Dert dinleyecekler
* Belli bir program yüklenerek örneğin yemek bile hazırlayabilecekler

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz