EFSANE YÜZLER

5 sayfadaki 5 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Aşağa gitmek

JODIE FOSTER

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 02, 2011 7:16 pm

JODIE FOSTER


Jodie Foster (d. 19 Kasım 1962), Amerikalı sinema oyuncusu, yönetmen ve yapımcı. Asıl adı Alicia Christian Foster. Daha 3 yaşındayken oyunculukla tanıştı. Robert De Niro ile oynadığı Taksi Şoförü ve Anthony Hopkins ile başrolünü paylaştığı Kuzuların Sessizliği filmleri, onun adının şimdiden gelmiş geçmiş en iyi oyuncular listesine yazılmasını sağladı.

Kariyeri

Jodie Foster, 19 Kasım 1962'de Los Angeles, Kaliforniya'da doğdu. 3 yaşından 8 yaşına kadar yaklaşık 40 kadar reklam filminde rol alarak önemli tecrübeler kazandı. Ardından TV dizilerinde rol alan Foster, ilk sinema filmi Napoleon ve Samantha'yı 1972 yılında çekti. Sonraki 5 yıl aralarında Tom Sawyer ve Çılgın Cuma'nın da yer aldığı 10'dan fazla film çekti. Daha ilk yıllarda oyunculuğuyla eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başardı.

Henüz 14 yaşındayken, bir Martin Scorsese filmi Taksi Şoförü filminde Robert De Niro ile birlikte oynadığı çocuk fahişe rolü, ona En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı getirdi. Bu film, onun geniş kitlelerce tanınmasına sebep oldu. Önceki çocuk yıldızlar Shirley Temple ve Tatum O'Neal'ın aksine, Foster'ın yetişkin rollerine geçişi oldukça başarılı oldu. İlk En iyi Kadın Oyuncu Oscarı'nı tecavüz mağduru bir kadını canlandırdığı 1988 yapımı The Accused filmiyle aldı. İkincisini ise Anthony Hopkins ile başrolünü paylaştığı, 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği filmi ile aldı.

Kuzuların Sessizliği, Foster'ın kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur. Yazar Thomas Harris'in romanından uyarlanan ve Foster'ın başrollerini Hannibal Lecter karakterini canlandıran Anthony Hopkins ile paylaştığı bu film, ona sadece En İyi Kadın Oyuncu ve filmin yapımcılarına da En İyi Film Oscarı kazandırmakla kalmamış, Foster'a Hollywood'un kapılarını sonuna kadar açmakla bir mihenk taşı görevi üstlenmiştir.

Foster, Taksi Şoförü filminde "Iris" olarak karşımıza çıkıyor.
Foster, ilk sinema filmi yönetmenliği 1991 yapımı Little Man Tate filmi ile yaptı. Dahi bir çocuk ve annesi etrafında gelişen hikâyeyinin aktarıldığı filmi Foster hem yönetti, hem de oynadı. 1992 yılında kendi prodüksiyon firması Egg Pictures'ı kurdu. 1994 yılında yapımcılığını ve oyunculuğunu aynı anda üstlendiği Nell adlı filmde, Kuzey Kaliforniya ormanlarında insanlardan yalıtılmış bir şekilde yaşayan ve sonunda uygarlığa dönmek zorunda kalan Nell'i canlandırdı.1997 yılında Matthew Mcconaughey ile başrollerini paylaştığı, Carl Sagan'ın romanından uyarlanan Mesaj filminde dünya dışı varlıkların araştırıldığı bir projede çalışan bir bilim kadınını canlandırdı.

Bu filmleri 2002 yapımı bir David Fincher filmi Panik Odası ve 2005 yapımı Uçuş Planı takip etti. Bu filmlerin ardından olumlu eleştiriler, Foster'ın adının birçok dergi ve eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları listesine eklenmesine sebep oldu. Foster'ın ülkemizde gösterilen son filmi İçerideki Adam, Türkiye sinemalarında 28 Nisan, 2006'da gösterime girdi. Spike Lee'nin yönettiği filmde Foster, başrolü Denzel Washington ve Clive Owen ile paylaştı.

Jodie Foster'ın Charles ve Christopher adında iki çocuğu vardır.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

ANGELA BASSET

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 02, 2011 7:57 pm

ANGELA BASSET


Angela Evelyn Bassett (born August 16, 1958) is an American actress. She has become well-known for her biographical film roles portraying real life women in African American culture, including singer Tina Turner in the motion picture What's Love Got to Do with It, as well as Betty Shabazz in the films Malcolm X and Panther, Rosa Parks in the The Rosa Parks Story, Katherine Jackson in the miniseries The Jacksons: An American Dream and Voletta Wallace in the film Notorious.

Early Life

Bassett was born in Harlem, the daughter of Betty Jane and Daniel Benjamin Bassett. After her parents' separation, she relocated to St. Petersburg, Florida, where she and her sister D'nette were raised by their social worker/civil servant mother. As her interest in entertainment developed, Angela and her sister would often put on shows, reading poems or performing popular music for their family. At Boca Ciega High School, Bassett was a cheerleader and a member of the debate team, student government, drama club and choir.

Bassett attended Yale University and received her B.A. degree in African-American studies in 1980. In 1983, she earned a Master of Fine Arts degree from the Yale School of Drama. At Yale, Bassett met her future husband Courtney B. Vance, a 1986 graduate of the drama school. After graduation, Bassett worked as a receptionist for a beauty salon and as a photo researcher.

Bassett soon looked for acting work in the New York theater. One of her first New York performances came in 1985 when she appeared in J. E. Franklin's Black Girl at Second Stage Theatre. She appeared in two August Wilson plays at the Yale Repertory Theatre under the direction of her long-time instructor Lloyd Richards. The Wilson plays featuring Bassett were Ma Rainey's Black Bottom (1984) and Joe Turner's Come and Gone (1986). In 2006, she had the opportunity to work on the Wilson canon again, starring in Fences alongside longtime collaborator Laurence Fishburne at the Pasadena Playhouse in California.

Television and Film Career

In 1985, Bassett made her first television appearance as a prostitute in the TV movie Doubletake. However, she made her official film debut as a news reporter in F/X (1986). Bassett moved to Los Angeles and gained recognition in the films Boyz n the Hood (1991) and Malcolm X (1992). For her portrayal of Betty Shabazz, she earned an Image Award.

In 1992, Bassett played Katherine Jackson in the mini series The Jacksons: An American Dream. Later that year, Bassett was cast as Tina Turner in the feature film What's Love Got to Do with It (1993). Bassett won a Golden Globe and earned an Academy Award nomination for her portrayal of Turner. She was the first African-American to win the Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy.

Bassett starred in three movies in 1995, which were released with varied reactions from critics: Vampire in Brooklyn, Strange Days, and Waiting to Exhale (where she worked with author Terry McMillan). In Strange Days, Bassett plays Lornette "Mace" Mason, a chauffeur and bodyguard. In Vampire in Brooklyn, she plays Rita Veder, a tortured cop with a dark secret. Bassett's character in Waiting to Exhale, Bernadine Harris, was betrayed by her husband and in revenge she set fire to his entire wardrobe and vehicle, then sold what was left for one dollar.

In 1998, Bassett starred in the film How Stella Got Her Groove Back, once again collaborating with McMillan. She played Stella, a 40-year-old American professional woman who falls in love with a 20-year-old Jamaican man. In 2000, Bassett turned down the lead role in Monster's Ball due to the script's sexual content; the role earned Halle Berry the Academy Award for Best Actress.

In 2003, she read from the WPA slave narratives in the HBO film Unchained Memories. In the 1930s, about 100,000 former slaves were still living during the Great Depression, of which 2,300 were interviewed part of the Federal Writers' Project. The transcripts of the Slave Narratives collection of the Library of Congress is a record of slavery, bondage and misery.

Bassett joined the regular cast of the medical drama series ER for the show's final season (2008–2009). She portrayed Dr. Catherine Banfield, an exacting Chief of the ER who was also working to recover from the death of a son and to bring another child into her family. Bassett's husband Courtney Vance played her television husband on ER as Russell Banfield.

In 2010, Basset lent her voice to portray First Lady Michelle Obama on an episode of The Simpsons entitled "Stealing First Base". Bassett was also cast in the superhero film Green Lantern, released in 2011, as notable DC Comics character Amanda Waller.

In 2010, Deadline.com reported that Bassett would have a role in ABC's show, One Police Plaza.

Personal Life

Bassett with her husband, Courtney B. Vance

Bassett married actor Courtney B. Vance in 1997. In the summer of 2005, they starred together in a production of the play His Girl Friday at the Guthrie Theater in Minneapolis, Minnesota. Trying for seven years since 2000, Bassett suffered two miscarriages. The couple's children – son Slater Josiah and daughter Bronwyn Golden-- were born on January 27, 2006 in California via surrogate.

Bassett is an avid supporter of programs for the Arts, especially for youth. She annually attends events for children with diabetes and those in foster homes. She is an active Ambassador of UNICEF for the United States. Bassett is a big supporter of the Royal Theater Boys & Girls Club in her hometown of St. Petersburg, Florida. The Club is one of the first all performing arts Boys & Girls Clubs in the country.

Bassett is represented by the Executive Speakers Bureau of Memphis, Tennessee and receives over $50,000 per appearance.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

DEMI MOORE

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 02, 2011 8:05 pm

DEMI MOORE
http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=8663&rid=2369
http://www.imdb.com/name/nm0000193/
http://www.people.com/people/demi_moore
http://www.tv.com/person/9954/summary.html
http://www.ninipic.com/cat50.htm
http://video.google.com/videoplay?docid=4160348324613441794
http://www.vidivodo.com/68650/demi-moore-sicak-dakikalar
http://www.amazon.de/Stripte​ase-Demi-Moore/dp/B00004RYZQ/re​f=sr_1_2?ie=UTF8&s=dvd&qid=1199​732152&sr=8-2

Demi Moore Kutcher (d. 11 Kasım 1962, Roswell, New Mexico, ABD), Amerikalı sinema oyuncusu.

Hayatı

Asıl adı Demetria Guynes olan Demi Moore 11 Kasım 1962'de dünyaya geldi. Babası daha o doğmadan annesi Victoria'yı terketti ve bu durum da Demi'nin çocukluğunun yalnızlık içinde geçmesine neden oldu. Bunun yanında üveybabası sık sık iş değiştiriyordu ve bu yüzden de yaklaşık 40 kez taşınmak zorunda kaldılar. Sonunda üvey babası Guyes intihar etti.

Demi 16 yaşında okulu bırakıp poster kızı olarak çalışmaya başladı. 1 yıl sonra rock müzisyeni Freddy Moore ile evlendi. Bu evlilik altı yıl sürdü. 19 yaşında "General Hospital" adlı bir soap opera dizide sürekli çalışmaya başladı. İlk maaşıyla kutlama partileri yapan ve kokaine başlayan Demi Moore, üç yıl kadar sürdürdüğü bu dönemde bir gün sete uyuşturucu almış bir şekilde gelince yönetmen Joel Schumacher tarafından kovuldu.

Tedavi görüp bir hafta sonra sete döndü ve bir daha uyuşturucu almayacağına yemin etti.

Hamileyken Vanity Fair'e çıplak poz vermesi gibi herkesin ilgisini çekecek gösteriler yapmasıyla şöhrete ulaştı. "Hayalet/Ghost"un (1990) büyük ticari başarısından ve "Ahlaksız Teklif/Indecent Proposal" (1993), "Taciz/Disclosure" (1994) gibi tartışmalı filmlerden sonra artık o Hollywood'un en çok aranan ve en pahalı aktrislerinden biri oldu.

1996'da People dergisi tarafından dünyadaki en güzel 50 kişiden biri seçilen Demi Moore, Bruce Willis ile evlendi. Bu evlilik Haziran 1998'de sona erdi. 2005'te kendisinden 16 yaş küçük olan Ashton Kutcher'la evlendi. Bu evlilik ünlüler arasında oldukça tartışıldi. Demi Moore 2006 yılında eskiden kendisinin nişanlısı olan Emilio Estevezin yazıp yönettiği Bobby isimli dramatik filmde Virgina Fallonu canlandırdı. Filmde kocası Ashton Kutcher de oynuyordu. Demi Moore şu an günlerini kocasıyla beraber Los Angeles'taki evlerinde geçiriyor.

Filmografi

Yıl İsim Rol Not
1981 It's Not A Rumor - The Nu Kats Rock Temptress MTV Video
1982 Choices Corri
1982 Young Doctors in Love Yeni İntörn ismi geçmiyor
Parasite Patricia Welles
1984 No Small Affair Laura Victor
Blame It on Rio Nicole 'Nikki' Hollis
1985 St. Elmo's Fire Jules
1986 Wisdom Karen Simmons
One Crazy Summer Cassandra Eldridge
About Last Night... Debbie
1988 The Seventh Sign Abby Quinn
1989 We're No Angels Molly
1990 Ghost Molly Jensen
1991 The Butcher's Wife Marina Lemke
Mortal Thoughts Cynthia Kellogg
Nothing But Trouble Diane Lightson
1992 A Few Good Men Albay JoAnne Galloway
1993 Indecent Proposal Diana Murphy
1994 Disclosure Meredith Johnson
1995 Now and Then yaşlı Samantha
The Scarlet Letter Hester Prynne
1996 Beavis and Butt-Head Do America Dallas Grimes (ses)
Striptease Erin Grant
The Hunchback of Notre Dame Esmeralda (ses)
The Juror Annie Laird
1997 Deconstructing Harry Helen/Harry' nin karakteri
G.I. Jane Teğmen Jordan O'Neil
2000 Passion of Mind Martha Marie/'Marty' Talridge
2002 The Hunchback of Notre Dame II Esmerelda (ses)
2003 Charlie's Angels: Full Throttle Madison Lee
2006 Bobby Virginia Fallon
Half Light Rachel Carlson
2007 Mr. Brooks Dedektif Tracy Atwood
2007 The Insider Kendisi
2009 Bunraku Alexandra çekim aşamasında
Happy Tears Laura çekim aşamasında
The Joneses Kate oynuyor

İlginç Bilgiler
İlk çocuğunun doğumunu çekmeleri için üç kameraman tuttu. Çok sayıda oyuncak bebek topluyor. Günün birinde bir sergi açmayı planlıyor. 1991 yılında hamileyken Vanity Fair dergisine çıplak poz verince bir kesimin tepkisini çekti. "Striptease" filminde oynamak için çok şişman olduğu yönündeki söylentileri yalanlamak için David Letterman şovunda canlı yayında striptiz yaptı.Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

SHARON STONE

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 02, 2011 8:22 pm


SHARON STONE
Sharon Stone (d. 10 Mart 1958), ABD'li sinema oyuncusu. Academi Ödülü'ne aday olan, Altın Küre ve Emmy ödülünü kazanan ABD'li aktris, yapımcı, ve eski manken. Uluslararası platformda tanınması, 1992 yılında çevirdiği Basic Instinct 'te (Temel İçgüdü) filmi ile olmuştur Türkiye'de fenomen haline gelmiş dizi olan Kurtlar Vadisi'nde Andy Garcia'nın eşi Lisa rolünde 1 bölüm oynamıştır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sharon_Stone


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

MEG RYAN

Mesaj  Admin Bir C.tesi Tem. 02, 2011 8:36 pm

MEG RYAN


Ryan 2009 Tribeca Film FestivalindeGenel Bilgiler

Doğum adı: Margaret Mary Emily Anne Hyra
Doğum: 19 Kasım 1961 (49 yaşında) Fairfield Connecticut, ABD
Evlilik: Dennis Quaid (1991–2001)
Meslek: AktrisMeg Ryan (d. 19 Kasım 1961), Amerikalı sinema oyuncusu

Aktör Dennis Quaid, ile 9 yıl evli kaldı (1991-2000). Bu evlilikten Jack Henry Quaid adında bir oğlu var.

Anne ve babası öğretmen olan Meg Ryan'ın 3 kardeşi vardır.

Bethel Lisesi, Bethel (1979) New York Üniversitesi, New York, Gazetecilik

Ödüller

1995: Women in Film Crystal Ödülü
1999: ShoWest Yılın Aktrisi Ödülü


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

JULIA ROBERTS

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 1:17 am

JULIA ROBERTSRoberts, 2011 Tribeca Film Festivali'ndeGenel Bilgiler
Doğum adı: Julia Fiona Roberts
Doğum: 28 Ekim 1967 (43 yaşında), Georgia, ABD
Meslek: Oyuncu
Önemli Rolleri: Pretty Woman filminde Vivian Ward, Pelikan Dosyası filminde Darby Sha, Erin Brockovich filminde Erin Brockovich
http://www.aboutjulia.com/
Akademi Ödülleri: En İyi Kadın Oyuncu 2000 Erin BrockovichJulia Roberts (d.Julia Fiona Roberts, 28 Ekim 1967, Georgia, ABD), Oscarlı ABD'li oyuncu. Betty Lou Bredemus ve Walter Grady Roberts'ın en küçük çocuğudur. 140 milyon dolarlık servetiyle Hollywood'un en zengin aktristidir. Yıllık 62 milyon dolarlık kazancıyla da yılda en çok kazanan J. Roberts, Mona Lisa Smile Filmiyle aldığı 25 milyon dolarlık ücretle de sinema tarihinin en yüksek ücretli kadın oyuncusu olmaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda Unfabulous dizisiyle ünlenen Emma Roberts'ın da halasıdır.Önceki Yaşamı

Julia Roberts, ilk olarak günışığını 28 Ekim 1967'de gördü. İrlanda asıllı bir ailenin kızı olarak Atlanta, Georgia'da doğdu; ama Georgia'nın küçük bir kasabası olan Smyrna'da, annesi Betty-Lou ve babası Walter ile birlikte büyüdü. Annesi oyuncu ve kilise sekreteri; babası ise elektrik süpürgesi satıcısı, yazar ve oyuncuydu. Julia, üç kardeşin en küçüğü; abisi Eric Roberts ve ablası Lisa Roberts vardır.

Julia trajik bir çocukluk dönemi geçirdi.Yalnızca dört yaşındayken, mali güçlükler yüzünden annesiyle babası ayrıldı.Babası Walter on altı yaşındaki oğlu Eric'le birlikte Atlanta'ya geri taşınmaya karar verirken, Betty-Lou iki kızıyla birlikte Smyrna'da kaldı.Julia on yaşındayken, Mart 1978'de, babası kanserden öldü.Okulda, çocuklar kalın gözlüğü ve büyük ağzı yüzünden onunla alay ettiler.O, büyük ağzını kabullendi ve ağzını markası yapmaya karar verdi.Kontakt lens kullanarak, kalın gözlüğüyle sakladığı ela gözlerini ortaya çıkardı.Julia, uzun olduğunu hiç saklamayı denemedi.Boyu, onu daha mükemmel yapıyordu.

Kariyeri

İlk Yıllar ve İlk Oscar Adaylığı (1986–1989)

İlk zamanlarda, Julia, vejeteryan olmayı planladı ve oyunculukla az ilgilendi.Campbell Lisesi'nden mezun olduktan sonra, New York'ta tiyatro okuluna gitmek için ablası ve abisine katıldı.Oyunculuğa kapılmadan önce, Baskin-Robbins ve Athlete’s Foot'ta çalıştı.Sonra, modellik şirketi "Click" 'le sözleşme imzaladı ve oyuculuğa hazır abisi Eric'in, Julia'nın "Blood Red" 'deki ilk film rolüyle ortaya çıkartana kadar, onlarla kaldı.Film iyi gitmedi; ama Hollywood'da insanlar onu konuşmaya başladı.1988'de Mystic Pizza'da bir pizza garsonunu oynadı ve sonra da Liam Neeson ile birlikte Satisfaction'da oynadı.Julia ve Liam arasında kameranın arkasında sıcaklaşan işler başladı.Bir yıl sonra, Steel Magnolias'ta o zamanki nişanlısı, Dylan McDermott, karşısında oynadı."Steel Magnolias" 'tan hemen önce, Julia hastalandı ve film çekimleri başladığında yeni iyileşiyordu.Bu durum, yönetmen Herbert Ross'un oyunculuğu hakkında kötü şeyler söylemesini, çoğunlukla da insanlar karşısında söylemesini durdurmadı; ama Julia Oscar adayı olunca, Ross sustu.
.
Pretty Woman ve Sutherland (1990–1992)

Bir yıl sonra, tüm Dünya'nın "Pretty Woman" 'ı olduğunda birdenbire büyük bir star oldu.Aniden, herkes onu ister oldu.Gazeteler her gün onun hakkında yazdı ve tüm dünya onun hakkında konuştu.Bu ilgi onun için zordu.Zayıfladı; uyuşturucu kullandığı ve anoreksiye yakalandığı dedikoduları yayıldı.

Kiefer Sutherland ile tanıştığında bu durumdan kurtuluşu gelmişti.Sutherland, Flatliners'teki rol arkadaşıydı.Karısından ayrıldı ve Julia'ya taşındı.Bu skandal gerçekti ve yılın ilişkisi başladı.Ağustos 1990'da, Julia ve Kiefer nişanlandıklarını duyurdular ve ekimde Kiefer, Julia'nın sol omzuna çince "Sonsuz aşk" dövmesi verdi.Düğünlerini 14 Haziran 1991 tarihine ayarladılar.Rüya, Julia'nın Kiefer'ı striptizci Amanda Rice'la cinsel ilişkisini gördüğünde bitti.Düğün iptal edildi ve Julia İrlanda'ya giderek komforu aradı.Bu arada, "Sleeping with the Enemy" Amerika'da büyük bir başarıyla açılışını yaptı.

1991'de, Julia ara vermeye karar verdi.İki uzun yıl boyunca, "The Player" (1992) filmindeki küçük rolü ile tamamen büyük ekrandan uzak durdu ve herkes şunu soruyordu: "Pretty Woman nereye gitti?".

Patlama ve Duraklama (1993–1999)

1993'te, büyük bir patlamayla geri döndü.John Grisham'ın romanın uyarlanan "The Pelican Brief" filminde Darby Shaw rolünü oynadı.Bu film, Julia için bir geridönüştü ve sinemalarda çok iyi bir başarı elde etti.Film çekimleri sırasında (Haziran '93), Julia kendinden on yaş büyük yerel şarkıcı Lyle Lovett'la evlenerek herkesi şaşırttı.Birlikte rahibe "Evet." demek için giderken, Julia yalınayak ve makyajsızdı.

İki yıl sonra, Mart 1995'te, çift ayrıldıklarını duyurdular.Evliliklerinin 21 ayından sonra ayrıldılar; ama onlar hala iyi arkadaşlardır.

Gelecek yıllar boyunca, Julia'nın filmleri büyük bir başarı yakalayamadı ve kariyerinin bittiği dedikoduları dolaşmaya başladı.O sıralarda "yeni Julia Roberts" 'tan konuşuldu ve rakipleri arasında Sandra Bullock, Julia Ormond ve Julianne Moore vardı.Ama 1997 yazında, "Conspiracy Theory" ve "My Best Friend's Wedding" filmleriyle herkesi susturdu.O, uzun saçı ve yüzünde gülümsemesiyle, halkın istediği gibi geri döndü.

"Stepmom" filminin '98 Yılbaşı galasında Julia yeni bir adamla geldi.Bu adam, Law and Order dizisinden Benjamin Bratt'ti.Onların dört yıllık çıkmaları boyunca, evlilik ve bebek konuşmaları tutarlıydı; ama Julia, durumlarından memnun olduklarını ve hiçbirşeyde acele etmek istemediğini söyledi.

Oscar ve Ayrılık (2000–2001)

2000'de, Steven Soderbergh yönetmenliğinde bir aşk macerasının çekimlerine başladı: "Erin Brockovich".Bu film, Soderbergh ile çalıştığı ilk film olmuştur (Erin Brockovich, Full Frontal, Ocean’s 11 ve Ocean’s 12).Bu filmle, 2001 Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

Bir ay sonra, Benjamin Bratt, "Erin Brockovich" filmindeki rolüyle Oscar kazandığında son kez Julia'nın yanındaydı.Kabul Konuşmasında, beş dakika boyunca sahneden tanıştığı herkese teşekkür etti ve "Burayı seviyorum!" diye bağırdı."Dünyayı seviyorum, çok mutluyum, teşekkür ederim!" diyerek konuşmasını bitirdi.

2001 Haziran'ın sonuna doğru, Julia ve Benjamin ayrıldıklarını duyurdular."Nazik ve duygusal bir son" olarak ilişkilerini böyle anlatmıştır.

Evlilik ve İkizler (2002–2004)

Oscar kazandıktan sonra, Julia yavaşladı; kendi yaşamına odaklanırken "Full Frontal" ve "Confessions of a Dangerous Mind" gibi filmlerde küçük rollerde oynadı."The Mexican" filminin çekimleri sırasında kameraman Daniel Moder'la tanıştı ve yakın arkadaş oldular.Uzun zaman boyunca, aşk spekülasyonları oldu, Aralık 2001'de "Ocean's Eleven" filminin galasında, çiftin ilk resmi fotoğrafı çekildi.Julia, yeni sarışın bakışıyla, sevinçli ve mutlu görünüyordu.

Çift, Julia'nın New Mexico'daki büyük çiftliğinde, 4 Temmuz 2002'de, Bağımsızlık Günü'nde, gece yarısı töreniyle evlendi.Düğünden sonraki ilk röpartajında, Julia Danny'i "adamlar arasından adam, bencil olmayan ve tümüyle kuşatılmış" olarak tanımladı.Temmuz 2004'te, evlilikten iki yıl sonra, Julia ve Danny ilk çocuklarını beklediklerini duyurdular.Çocuklarının doğumundan sonra, Julia hiçbir şeyi planlamıyordu.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 1:22 amAdmin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 1:31 am


Kevin Spacey presents the Best Actress Oscar® to Julia Roberts for her performance in "Erin Brokovich" - 73rd Annual Academy Awards® in 2001


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

SALMA HAYEK

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 2:36 am

SALMA HAYEK


Salma Hayek at the 2010 Cannes Film Festival


Genel Bilgiler
Born: Salma Valgarma Hayek Jiménez September 2, 1966 (age 44)Coatzacoalcos, Veracruz, Mexico
Occupation: Actress, director, producer
Years active. 1988–present
Spouse: François-Henri Pinault (2009–present) 1 child

Salma Valgarma Hayek Jiménez-Pinault (Spanish pronunciation: [ˈsalma ˈxaʝek]; born September 2, 1966) is a Mexican actress, director and producer. She is one of the most prominent Mexican figures in Hollywood. She received a Best Actress Oscar nomination for her role as Frida Kahlo in the movie Frida.

Hayek was born in Coatzacoalcos, Veracruz, Mexico, the daughter of Diana Jiménez Medina, an opera singer and talent scout, and Sami Hayek Dominguez, an oil company executive who once ran for mayor of Coatzacoalcos. Hayek's father is of Lebanese descent, while her mother is of Spanish descent. Her first given name, Salma, is Arabic for "safe". Raised in a wealthy, devoutly Roman Catholic family, she was sent to the Academy of the Sacred Heart in Grand Coteau, Louisiana, at the age of twelve. While there, she was diagnosed with dyslexia. She attended college in Mexico City, where she studied International Relations at the Universidad Iberoamericana


Career

Mexico

At the age of 23, Hayek landed the title role in Teresa (1989), a successful Mexican telenovela that made her a star in Mexico. In 1994, Hayek starred in the film El Callejón de los Milagros (Miracle Alley), which has won more awards than any other movie in the history of Mexican cinema. For her performance, Hayek was nominated for an Ariel Award.

Early Hollywood Acting Work

Hayek moved to Los Angeles, California in 1991 to study acting under Stella Adler. She had limited fluency in English, which was attributed to her suffering from dyslexia. Robert Rodriguez and his producer and then wife Elizabeth Avellan soon gave Hayek a starring role opposite Antonio Banderas in 1995's Desperado.

Hayek had a starring part opposite Matthew Perry in the 1997 romantic comedy Fools Rush In. She followed her role in Desperado with a brief role as a vampire queen in From Dusk Till Dawn, in which she performed a table-top snake dance. In 1999, she co-starred in Will Smith's big-budget Wild Wild West, and played a supporting role in Kevin Smith's Dogma. In 2000, Hayek had an uncredited acting part opposite Benicio del Toro in Traffic. In 2003, she reprised her role from Desperado by appearing in Once Upon a Time in Mexico, the final film of the Mariachi Trilogy.


Director, Producer and Actress

Around 2000, Hayek founded film production company Ventanarosa, through which she produces film and television projects. Her first feature as a producer was 1999's El Coronel No Tiene Quien Le Escriba, Mexico's official selection for submission for Best Foreign Film at the Oscars.

Frida, co-produced by Hayek, was released in 2002. Starring Hayek as Frida Kahlo, and Alfred Molina as her unfaithful husband, Diego Rivera, the film was directed by Julie Taymor and featured an entourage of stars in supporting and minor roles (Valeria Golino, Ashley Judd, Edward Norton, Geoffrey Rush) and cameos (Antonio Banderas). She earned a Best Actress Academy Award nomination for her performance.

In the Time of the Butterflies is a 2001 feature film based on the Julia Álvarez book of the same name, covering the lives of the Mirabal sisters. In the movie, Salma Hayek plays one of the sisters, Minerva, and Edward James Olmos plays the Dominican dictator Rafael Leónidas Trujillo whom the sisters opposed. Marc Anthony plays a brief role as Minerva's first love, and as the motivation for her later revolutionary activities.

In 2003, Hayek produced and directed The Maldonado Miracle, a Showtime movie based on the book of the same name, winning her a Daytime Emmy Award for Outstanding Directing in a Children/Youth/Family Special. In December 2005, she directed a music video for Prince, titled "Te Amo Corazon" ("I love you, sweetheart") that featured Mia Maestro.

Hayek at the 2008 Cannes Film Festival.

Hayek was an executive producer of Ugly Betty, a television series that aired around the world from 2006 to 2010. Hayek adapted the series for American television with Ben Silverman, who acquired the rights and scripts from the Colombian telenovela Yo Soy Betty La Fea in 2001. Originally intended as a half hour sitcom for NBC in 2004, the project would later be picked up by ABC for the 2006–2007 season with Silvio Horta also producing. Hayek guest-starred on Ugly Betty as Sofia Reyes, a magazine editor. She also had a cameo playing an actress in the telenovela within the show. The show won a Golden Globe Award for Best Comedy Series in 2007. Hayek's performance as Sofia resulted in a nomination for Outstanding Guest Actress in a Comedy Series at the 59th Primetime Emmy Awards.

In April 2007, Hayek finalized negotiations with MGM to become the CEO of her own Latin themed film production company, Ventanarosa. The following month, she signed a two year deal with ABC for Ventanarosa to develop projects for the network.

Hayek is developing and producing La Banda, a Spanish-language romantic comedy set in Mexico, written by Issa Lopez.

Hayek had a guest stint on 30 Rock as Elisa, the nurse for Jack Donaghy's mother, for whom Jack falls.

Hayek stars as the wife of Adam Sandler in Grown Ups, which also co-stars Chris Rock and Kevin James. Salma is set to co-star with Antonio Banderas in the Shrek spin-off film Puss in Boots as the voice of the character Kitty Softpaws, who serves as Puss' female counterpart and love interest.

Singing Credits

Hayek has been credited as a song performer in three movies. The first was Desperado for the song Quedate Aquí. In Frida she performed the Mexican folk song La Bruja with the band Los Vega. She also recorded Siente mi amor, which played during the end credits of Once Upon a Time in Mexico. She contributed to Happiness is a Warm Gun in Across the Universe as the singing nurses.

Promotional Work

Hayek featured on the cover of Veronica magazine, as seen here on an SUV in Amsterdam
Hayek has been a spokesperson for Avon cosmetics since February 2004. She formerly acted as spokesperson for Revlon in 1998.[citation needed] In 2001, she modeled for Chopard[23] and was featured in 2006 Campari adverts, photographed by Mario Testino. On April 3, 2009, she helped introduce La Doña, a watch by Cartier inspired by fellow Mexican actress María Félix.

Hayek was also featured in a series of Spanish language commercials for Lincoln cars.

In Art

In spring 2006, the Blue Star Contemporary Art Center in San Antonio, Texas displayed 16 portrait paintings by muralist George Yepes and filmmaker Robert Rodriguez of Hayek as Aztec goddess Itzapapalotl.

Personal Life

Hayek is a naturalized United States citizen. She dated actor Edward Norton between 1999 and 2003, and then Josh Lucas in 2003. Hayek studied at Ramtha's School of Enlightenment, and is a practitioner of yoga. Her brother, Sami Hayek, is a designer with his own line of products at Target and clients that include Louis Vuitton, Brad Pitt, and the Mexican Government.

On March 9, 2007, Hayek confirmed her engagement to French billionaire and PPR CEO François-Henri Pinault as well as her pregnancy. On September 21, 2007, she gave birth to daughter Valentina Paloma Pinault at Cedars-Sinai Medical Center in Los Angeles, California. On July 18, 2008, Hayek and Pinault announced the end of their engagement. They later reconciled and were married on Valentine's Day, 2009 in Paris. On April 25, 2009, they were married a second time in Venice.

In July 2011, Hayek's husband was named in a paternity case. According to reports, Pinault is the father of supermodel Linda Evangelista's four-year-old son, Augustin James. He denied all allegations.

Charity Work

Hayek's charitable work includes increasing awareness on violence against women and discrimination against immigrants. On July 19, 2005, Hayek testified before the U.S. Senate Committee on the Judiciary supporting reauthorizing the Violence Against Women Act. In February 2006, she donated $25,000 to a Coatzacoalcos, Mexico, shelter for battered women and another $50,000 to Monterrey based anti-domestic violence groups. Hayek is a board member of V-Day, the charity founded by playwright Eve Ensler.

Since the birth of her daughter, Hayek has worked to help mothers in developing nations worldwide, teaming up with Pampers and UNICEF to help stop the spread of life-threatening maternal and neonatal tetanus. She is a global spokesperson for the Pampers/UNICEF partnership 1 Pack = 1 Vaccine to help raise awareness of the program.

Hayek also advocates breastfeeding. During a UNICEF fact-finding trip to Sierra Leone, she breastfed a hungry week-old baby whose mother could not produce milk.

In 2010, Hayek's humanitarian work earned her a nomination for the VH1 Do Something Awards.

Hayek is a member of the board of Global Green USA, with whom she works to fight global warming and to help provide clean drinking water to nearly 2.5 billion people who are without it. Her Los Angeles home is outfitted with solar panels, and she drives a fuel-efficient hybrid to help reduce CO2 emissions.

Honors
Recipient of Glamour magazine Woman of the Year Award in October 2001.
Recipient of Producers Guild of America Celebration of Diversity Award in 2003.
Recipient of Harvard Foundation Artist of the Year Award in February 2006.
Recipient of Time magazine 25 Most Influential Hispanics in 2005.

In July 2007, The Hollywood Reporter ranked Hayek fourth in their inaugural Latino Power 50, a list of the most powerful members of the Hollywood Latino community.That same month, a poll found Hayek to be the "sexiest celebrity" out of a field of 3,000 celebrities (male and female); according to the poll, "65 percent of the U.S. population would use the term 'sexy' to describe her". In 2008, she was awarded the Women in Film Lucy Award in recognition of her excellence and innovation in her creative works that have enhanced the perception of women through the medium of television In December of that year, Entertainment Weekly ranked Hayek number 17 in their list of the "25 Smartest People in TV."

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 2:46 am
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

SANDRA BULLOCK

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 4:03 am

SANDRA BULLOCK
The Proposal filminin galasında, Haziran 2009Genel Bilgiler

Doğum adı: Sandra Annette Bullock
Diğer adı: Annette
Doğum: 26 Temmuz 1964 (46 yaşında) Arlington, Virginia, ABD
Ulus: ABD'li
Meslek: OyuncuSandra Bullock (d. 26 Temmuz 1964), ABD'li sinema oyuncusu. Annesi Alman opera sanatçısı Helga, babası ise ses eğitmeni John Bullock'tur. Annesi 2000 yılında kanserden ölmüştür. Katıldığı bir talk-show programında Sandra annesinin katı kuralları olan bir anne olduğundan, 18 yaşına kadar dışarıya erkek arkadaşla çıkmasının yasak olduğundan bahsetmiştir.

Sandra, lisede ponpon kızlardan biriyken arkadaşları ona "sınıf paylaçosu" lakabını takmışlardı, ona "büyük ihtimalle gününüzü aydınlatacak kız" diyorlardı.

Sandra, üniversitede drama eğitimi almıştır fakat eğitimi oyunculuk kariyeri için yarım kalmıştır. İlk çıkışını 1993 yılında "Demolition Man" ve "Speed" filmleri ile yaptı. Speed filmi hasılat rekorları kırmıştır. "Monster Garage" programını yapan Jesse James ile 16 Temmuz 2005'te evlenmiştir.Eşinin onu ünlü dövme sanatçısı Kat Von D ile aldatmasından dolayı 2009 yılında boşanmışlardır.Şuan Scarlett Johansson'ın eski kocası aktör Ryan Reynolds ile beraberdir. Daha önce aktör Tate Donovan ile nişanlamıştır. Aktör Matthew McConaughey ile birkaç kez ayrılıp birleşerek magazin sayfalarına konu olmuştur.

1998 de çekilen "Practical Magic" filminde tanıştığı ve halen çok yakın arkadaş olduğu Nicole Kidman onun için şöyle der ; "Sandy'den başka Hollywood'daki bütün ünlüler tarafından çok sevilen ve çok sempatik bulunan başka birini tanımıyorum"

Hız Tuzağı, Miss Congeniality, 28 gün, Sen Uyurken , The Net, Adım adım Cinayet, Göl evi ve Sıradışı gibi önemli yapıtlara imza atmıştır.

Hız Tuzağı ve Göl evi filmlerindeki partneri Keanu Reeves ile çok iyi iki dost olduklarını belirtiyor. Sandra Bullock iletişimlerinin filmdeki gibi mektuplarla gerçekleştiğinin altını çiziyor.

2010 yılı Mart ayında düzenlenen Oscar ödül töreninde "En İyi Kadın Oyuncu" dalında Oscar almıştır.

Eşi Jesse James ile 4 yıl önce evlat edinmek için başvurduktan sonra 2010 ocak ayında Louis Bullock Bardo adında bir evlat edindiler. Fakat eski kocası Jesse James ile 5 yıl evli kaldıktan sonra 28 Haziran 2010 tarihinde boşandılar.


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 4:17 am


Sean Penn presenting Sandra Bullock with the Best Actress Oscar® for her performance in "The Blind Side," featuring Michael Sheen, Forest Whitaker, Oprah Winfrey, Stanley Tucci and Peter Saarsgard. 82nd Annual Academy AwardsAdmin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

JULIANNE MOORE

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 4:40 am

JULIANNE MOORE


Genel Bilgiler
Doğum adı: Julie Anne Smith
Doğum: 3 Aralık 1960 (50 yaşında) Fayetteville, Kuzey Karolina


Julianne Moore (d. 3 Aralık 1960) dört kez Oscar'a aday gösterilmiş Amerikalı oyuncu
Biyografi

İlk Yılları

Julie Anne Smith olarak 1960'da doğmuştur. Babası Peter Moore Smith isminde bir askeri yargıçtır. Bu nedenle çocukluğu sürekli yer değiştirerek geçmiştir. Annesi Anne Smith, bir psikiyatristtir.Valerie isminde bir kız kardeşi, Peter Moore Smith III isminde yazar bir erkek kardeşi vardır. Boston Üniversitesi'nin Sahne Sanatları Bölümü’nden (School of the Performing Arts) mezun olmuştur.

Oyunculuk Kariyeri

Boston Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar okulundan oyunculuk dalında mezun olan Moore Manhattan'da, aralarında Caryl Churchill'in Money and Ice Cream with Hot Fudge adlı oyunun da bulunduğu birçok Broadway oyununda oyuncu olarak yer aldı. The Edge of Night gibi TV dizilerinde de görünen Moore, As the World Turns adlı dizideki rolüyle Emmy ödülünün sahibi oldu.

Film kariyerine 1990 yapımı Tales From the Darkside : The Movie ile başladı. 1992 yılında The Hand That Rocks the Cradle adlı filmde oynadıktan sonra, kendisi için dönüm noktası olan The Fugitive (Kaçak) filminde baş gösterdi. Bu filmde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones gibi ünlü oyuncuların yanında oynama şansını elde etti. Daha sonra 1995 yılında Hugh Grant ile başrollerini paylaştığı, romantik komedi olan Nine Months'da (Dokuz Ay) yer aldı.Aynı yıl Sylvester Stallone ile Antonio Banderas'ın de rol aldığı Assassins filminde oynadı. 1996 yılında ünlü oyuncu Anthony Hopkins'in yer aldığı, ünlü ressam Pablo Picasso'nun hayatını konu alan Surviving Picasso adlı filmde yer aldı. Steven Spielberg'in Jurassic Park: The Lost World filminde paleontolojist bir kadını canlandırdı. Bunun dışında The Myth of Fingerprints filminde oynayan Moore, 1997 yılında Boogie Nights filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi.

Coen kardeşlerin 1998 yapımı The Big Lebowski filminde zengin bir adamın histerik kızını canlandıran Julianne Moore daha sonra Alfred Hitchcock'un unutulmaz filmi Psycho nun yeni versiyonunda, Marion Crane rolünde yer aldı. 1999 yılında bir Robert Altman filmi olan Cookie's Fortune ve bir Oscar Wilde uyarlaması An Ideal Husband'da Rupert Everett ile oynayan Moore aynı yıl The End of the Affair filmi ile En İyi Aktris dalında Oscar'a aday gösterildi.

2000 yılında Ridley Scott'un yönettiği ve Kuzuların Sessizliği'nin devamı niteliğindeki Hannibal isimli filmde Anthony Hopkins'le başrolleri paylaştı.

2003 yılında The Hours ve Far from Heaven filmlerinde rol aldı. O yılın Oscar ödüllerinde En İyi Yardımcı Aktris ve En İyi Aktris dalında ödüle aday olarak aynı yılda iki kez ödüle aday gösterilme başarısını yakalayan 9 oyuncudan biri oldu.Far from Heaven filmi ile Venedik Film Festivali'nde En İyi Aktris ödülü (Volpi Cup) kazandı.

Kişisel Hayatı

21 Kasım 1983 ile 12 Ekim 1985 tarihleri arasında Sundar Chakravarthy,3 Mayıs 1986 - 25 Ağustos 1995 tarihleri arasında John Gould Rubin ile evli kalmıştır. 23 Ağustos 2003'de Bart Freundlich ile evlenmiştir. Çiftin iki çocuğu vardır.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 5:06 am

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

DIANE LANE

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 8:58 am

DIANE LANE


Lane at the 61st Berlin International Film Festival (2011)Born: January 22, 1965 (age 46) New York City, New York, United States
Occupation: Actress
Years active: 1979–present
Spouse: Christopher Lambert (1988–1994; divorced; 1 child). Josh Brolin (2004–present)
Website: >>http://www.dianelane.com/ (offline)<<


Diane Lane (born January 22, 1965) is an American film actress.

Born and raised in New York City, Lane made her screen debut at the age of 13 in George Roy Hill's 1979 film A Little Romance, starring opposite Sir Laurence Olivier. Soon after, she was featured on the cover of Time magazine. She has since appeared in several notable films, including the 2002 film Unfaithful, which earned her Academy Award, Golden Globes and Screen Actors Guild Award nominations.

Lane has been married to actor Josh Brolin since 2004. She was previously married to actor Christopher Lambert from 1988 to 1994.

Early Life

Lane was born in New York City. Her mother, Colleen Farrington, was a nightclub singer and Playboy centerfold (Miss October 1957), who was also known as "Colleen Price". Her father, Burton Eugene Lane, was a Manhattan drama coach who ran an acting workshop with John Cassavetes, worked as a cab driver, and later taught humanities at City College. When Lane was 13 months old, her parents split up. Her mother went to Mexico and obtained a divorce while retaining custody of her daughter until the child was six. Her father got custody of her after Farrington moved to Georgia. Lane and her father lived in a number of residential hotels in New York City and she would ride with him in his taxi.

When Lane was fifteen years old, she declared her independence from her father and ran away to Los Angeles for a week with actor and friend Christopher Atkins. Lane later remarked, "It was reckless behavior that comes from having too much independence too young." She returned to New York and moved in with a friend's family, paying them rent. In 1981, she enrolled in high school after taking correspondence courses. However, Lane's mother kidnapped her and took the teenager back to Georgia. Lane and her father challenged her mother in court and six weeks later she was back in New York. Lane did not speak to her mother for the subsequent three years, but they have since reconciled.

Career

Lane at the 41st Emmy Awards on September 17, 1989.
Lane's maternal grandmother, Eleanor Scott, was a thrice-married Pentecostal preacher of the Apostolic denomination, and Lane was influenced by the theatrical quality of her grandmother's sermons. Lane began acting professionally at the age of six at the La MaMa Experimental Theater Club in New York, where she appeared in an production of Medea. At 12 she had a role in Joseph Papp's production of The Cherry Orchard with Meryl Streep. Also at this time, Lane was enrolled in an accelerated program at Hunter College High School and was put on notice when her grades suffered from her busy schedule. At 13 years old, she turned down a role in Runaways on Broadway to make her feature film debut opposite Laurence Olivier in A Little Romance. Lane won high praise from Olivier who declared her 'The New Grace Kelly'. At the same time Lane was featured on the cover of Time, which declared her one of Hollywood's "Whiz Kids."

In the early 1980s, Lane made a successful transition from child actor to adult roles. Her breakout performances came with back-to-back adaptations of young adult novels by S. E. Hinton, adapted and directed by Francis Ford Coppola: The Outsiders in 1982 and Rumble Fish in 1983. Both films also featured memorable performances from a number of young male actors who would go on to become leading men in the next decade (as well as members of the so-called "Brat Pack"), including Tom Cruise, Rob Lowe, C. Thomas Howell, Emilio Estevez, the late Patrick Swayze, Mickey Rourke, Nicolas Cage, and Matt Dillon. Lane's distinction among these heavily male casts advanced her career while affiliating her with this young generation of male actors. Andy Warhol proclaimed her, "the undisputed female lead of Hollywood's new rat pack."

However, the two films that could have catapulted her to star status, Streets of Fire (she turned down Splash and Risky Business for this film) and The Cotton Club, were both commercial and critical failures, and her career languished as a result. After The Cotton Club, Lane dropped out of the movie business and lived with her mother in Georgia. According to the actress, "I hadn't been close to my mom for a long time, so we had a lot of homework to do. We had to repair our relationship because I wanted my mother back".

Lane returned to acting to appear in The Big Town and Lady Beware, but it was not until 1989's popular and critically acclaimed TV miniseries Lonesome Dove that Lane made another big impression on a sizable audience, and was nominated for an Emmy Award for her role. She was given positive reviews for her performance in the independent film My New Gun, which was well received at the Cannes Film Festival. She went on to appear as actress Paulette Goddard in Sir Richard Attenborough's big-budget biopic of Charles Chaplin, 1992's Chaplin. Lane won further praise for her role in 1999's A Walk on the Moon, opposite Viggo Mortensen. One reviewer wrote, "Lane, after years in post-teenaged-career limbo, is meltingly effective." The film's director, Tony Goldwyn, described Lane as having "...this potentially volcanic sexuality that is in no way self-conscious or opportunistic." Lane earned an Independent Spirit Award nomination for Best Female Lead. At this time, she was interested in making a film about actress Jean Seberg in which she would play Seberg.

In 2000, Lane had a supporting role as Mark Wahlberg's love interest in The Perfect Storm. In 2002, she starred in Unfaithful, a drama film directed by Adrian Lyne and adapted from the French film The Unfaithful Wife. Lane played a housewife who indulges in an adulterous fling with a mysterious book dealer. The film featured several sex scenes. Lyne's repeated takes for these scenes were very demanding for the actors involved, especially for Lane, who had to be emotionally and physically fit for the duration. Unfaithful received mostly mixed to negative reviews, though Lane earned widespread praise for her performance. Entertainment Weekly critic Owen Gleiberman stated that "Lane, in the most urgent performance of her career, is a revelation. The play of lust, romance, degradation, and guilt on her face is the movie's real story". She followed that film up with Under the Tuscan Sun, based on the best-selling book by Frances Mayes.

In 2008, Lane reunited with Richard Gere for the romantic drama Nights in Rodanthe. It is the third film Gere and Lane filmed together. The film was based on the novel of the same title by Nicholas Sparks. Lane also co-starred in Jumper, and Untraceable in the same year. She then appeared in Killshot with Mickey Rourke, which was given a limited theatrical release before being released on DVD in 2009.

In 2008, Lane expressed frustration with being typecast and stated that she was "gunning for something that's not so sympathetic. I need to be a bitch, and I need to be in a comedy. I've decided. No more Miss Nice Guy". The actress has even contemplated quitting acting and spending more time with her family if she is unable to get these kinds of roles. She said in an interview, "I can't do anything official. My agents won't let me. Between you and me, I don't have anything else coming out".

In 2010, Lane starred in Secretariat, a Disney film about the relationship between the 1973 Triple Crown-winning racehorse and his owner, Penny Chenery, whom Lane portrayed.

In 2011, it was announced that Lane would play Martha Kent in Zack Snyder's Superman film that is slated for release in 2012. Snyder said of her casting, "We are thrilled to have Diane in the role because she can convey the wisdom and the wonder of a woman whose son has powers beyond her imagination."

Awards

Four days before the New York Film Critics Circle's vote in 2002, Lane was given a career tribute by the Film Society of Lincoln Center. A day before that, Lyne held a dinner for the actress at the Four Seasons Hotel. Critics and award voters were invited to both. She went on to win the National Society of Film Critics, the New York Film Critics Circle awards and was nominated for a Golden Globe and an Academy Award for Best Actress. In 2003, she was named ShoWest's 2003 Female Star of the Year, and was also a co-recipient of the Women in Film Crystal Award honoring outstanding women in entertainment.

Lane ranked at #79 on VH1's 100 Greatest Kid Stars. She was ranked #45 on AskMen.com's Top 99 Most Desirable Women in 2005, #85 in 2006 and #98 in 2007.

Personal Life

Marriages and Family


Lane with husband Josh Brolin in December 2009.
Lane met actor Christopher Lambert in Paris while promoting The Cotton Club in 1984. They had a brief affair and split up. They met again two years later in Rome to make a film together, entitled After the Rain, and in two weeks they were a couple again. Lane and Lambert married in October 1988 in Santa Fe, New Mexico. They had a daughter, Eleanor Jasmine Lambert (born September 5, 1993), and were divorced following a prolonged separation in 1994.

Lane became engaged to actor Josh Brolin in July 2003 and they were married on August 15, 2004. On December 20 of that year, she called police after an altercation with him, and he was arrested on a misdemeanor charge of domestic battery. Lane declined to press charges, however, and the couple's spokesperson described the incident as a "misunderstanding".

Charity Work

Lane is also involved in several charities, including Heifer International, which focuses on world hunger, and Artists for Peace and Justice, a Hollywood organization that supports Haiti relief. However, she tries not to draw attention to her humanitarian efforts: "Sometimes I give with my heart. Sometimes I give financially, but there's something about [helping others] that I think ought to be anonymous. I don't want it to be a boastful thing."Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 9:07 am

Diane Lane (d. 22 Ocak 1965) ABD'li Akademi Ödülüne aday gösterilmiş aktris.
Diane Lane (born January 22, 1965) is an American film actress born and raised in New York City. Lane made her screen debut in George Roy Hill's 1979 film A Little Romance, starring opposite Laurence Olivier. Soon after, she was featured on the cover of Time.

Lane has had a movie career spanning across three decades and has appeared in several notable films, including Unfaithful in 2002, which earned her Academy Award, Golden Globes and Screen Actors Guild Award nominations. Lane is also well known for her 2003 film Under the Tuscan Sun.

Timothy Hutton, Christopher Atkins, Matt Dillon were among the actors Lane dated during the 1980s, and later rock star Jon Bon Jovi. She was married to Christopher Lambert, and they had a daughter, Eleanor Jasmine Lambert. The couple were divorced following a prolonged separation in 1994, and she married actor Josh Brolin on August 15, 2004.

Her movies include: * Unfaithful (2002) * Hardball (2001) * The Glass House (2001) * My dog Skip (2000) * The Virginian (2000) * The Perfect Storm (2000) * A Walk on the Moon (1999) * Gunshy (1998) * Murder at 1600 (1997) * Jack (1996) * Judge Dredd (1995) * Wild Bill (1995) * Chaplin (1992) * My New Gun (1992) * Vital Signs (1990) * The Cotton Club (1984) * Streets of Fire (1984) * The Outsiders (1983) * Rumble Fish (1983) * Miss All-American Beauty (1982) * Six Pack (1982) * Ladies and Gentlemen the Fabulous Stains (1982) * Child Bride of Short Creek (1981) * Touched by Love (1980) * Cattle Annie and Little Britches (1980) * A Little Romance (1979)

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

NICOLE KIDMAN

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 9:23 am

NICOLE KIDMANNicole Kidman Cannes Film Festivalinde, 2001Genel BilgilerDoğum adı

Nicole Mary KidmanDoğum

20 Haziran Haziran 1967 (44 yaşında)
Hawaii, ABDEvlilik(ler)i

Tom Cruise (1990-2001)
Keith Urban (2006 - günümüz)Önemli rolleri

Suzanne Stone Maretto To Die For
Ada Monroe Cold Mountain
Virginia Woolf The Hours
Alice Harford Eyes Wide Shut
Satine Moulin Rouge!
Dr. Chase Meridian Batman ForeverBAFTA ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
2003 The HoursAkademi ÖdülleriEn İyi Kadın Oyuncu
2003 The Hours


Nicole Mary Kidman, (d. 20 Haziran 1967, Hawaii), Avustralya'lı, Oscar Ödüllü sinema oyuncusu. Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşıdır.

20 Haziran 1967'de Hawaii Honolulu'da doğmuştur. Fakat çocukluğunun büyük kısmı Avustralya'da geçmiştir. Babası Anthony Kidman biyokimyacı, psikolog, yazar; annesi Janelle Kidman ise hemşire, eğitimci aynı zamanda eşinin kitaplarına editörlük yapmaktadır.Kariyer

Başlarda baleye karşı ilgisi olan Kidman'ın sonradan bu ilgi sanatın bir başka dalı olan tiyatroya kaymıştır.Yaşıtlarından uzun boyu, kızıl saçları ve sevimli yüzü onu diğerlerinden ayırıp Hollywood'a kadar yükselmesini sağladı. Kendini ilk olarak Dead Calm (1989)’daki Sam Neill'in genç karısı rolü ile gösterdi. Daha sonradan Days Of Thunder (ki bu filmde Tom Cruise ile tanışmıştır. Arkadaşlıkla başlayan ilişki evliliğe kadar gitmiştir. Aralık 1990'da Tom Cruise ile hayatını birleştiren oyuncu söylentilerin aksine başarısının Tom Cruise'un yanında sönük kalmadığını ve yeteneğini Flirting, Far And Away, My Life, Portrait Of A Lady gibi birçok film ile göstermiştir. Özellikle Bir Kadının Portresi (Portrait Of A Lady) filmi ile yüzünün eski kadın profillerine çok uygun olduğunu göstermiş ve daha sonra da birkaç filmde bu gibi roller almıştır. Tom Cruise ile birlikte oynadıkları Stanley Kubrick imzalı Eyes Wide Shut (1999) filmindeki kadın karakteri ile oyunculuk yeteneği anlamında dikkat çeken oyuncu 2000 yılında Tom Cruise'dan ayrıldıktan sonra adeta yükselişe geçmiştir. 2001 yılında Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen) filmiyle hem sesinin güzelliğini hem de oyunculuk yeteneğini bir kez daha göstermiş ve ilk defa Oscar'a En İyi Kadın Oyuncu dalında aday olmuştur. Fakat Oscar'ı ona kazandıran Saatler The Hours deki Virginia Woolf karakteri olmuş, en iyi kadın oyuncu Oscar'ını kazanan ilk Avustralyalı aktris olma şerefine de yine kendisi ulaşmıştır. Sonradan Dogville, Cold Mountain, The Stepford Wives, The Golden Compass gibi filmlerle de karşımıza çıksa da bu filmler diğerleri kadar ilgi görmemiştir.

Özel Hayatı

23 Haziran 2006'da Keith Urban (şarkıcı) ile evlenen Kidman'ın Tom Cruise ile birlikte evlat edindikleri Isabella Jane Kidman Cruise ve Connor Anthony Cruise adında 2 çocukları vardır ve Keith Urban'dan Sunday Rose adında bir kızı olan güzel yıldızın en büyük korkusu kelebeklerdir. Nedeni bilinmeyen bu korku küçüklüğünde yaşadığı bir olay sebep olduğu sanılmaktadır. Takma adı Nic olan ve solak olan yıldız'ın en iyi arkadaşlarından biri yine Avustralyalı ünlü bir aktris olan ve çocukken birçok reklam filminde birlikte rol aldıkları Naomi Watts'tır.
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 9:28 am

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

CATHERINE ZETA - JONES

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 12:21 pm

CATHERINE ZETA - JONES


Zeta-Jones at the 2005 Hasty Pudding Woman of the Year Parade, Cambridge, Massachusetts.

Genel Bilgiler
Doğum adı: Catherine Zeta Jones
Doğum: 25 Eylül 1969 (41 yaşında) Swansea, Galler
Evlilik(ler)i: Michael Douglas (2000-devam)

BAFTA Ödülleri: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2002 Chicago
Akademi Ödülleri: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2002 Chicago


Catherine Zeta-Jones (d. 25 Eylül 1969), Galler doğumlu sinema oyuncusu.

Oyuncu Michael Douglas'la evlidir. Bu evlilikten 1 erkek (Dylan) ve 1 kız (Carys) çocuğa sahiptir. Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü sahibidir. Bu ödülü Chicago filminde canlandırdığı "Velma" karakteriyle almıştır.
Catherine Zeta-Jones, CBE, ( /ˈziːtə/; born Catherine Zeta Jones; 25 September 1969) is a Welsh actress. She began her career on stage at an early age. After starring in a number of United Kingdom and United States television films and small roles in films, she came to prominence with roles in Hollywood movies such as the 1998 action film The Mask of Zorro and the 1999 crime thriller film Entrapment. Her breakthrough role was in the 2000 film Traffic, for which she earned her first Golden Globe Award nomination for Best Supporting Actress – Motion Picture.

Zeta-Jones subsequently starred as Velma Kelly in the 2002 film adaptation of the musical Chicago, a critical and commercial success, and received an Academy Award, BAFTA Award, a Screen Actors Guild Award and was nominated for the Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy. Later, she appeared in the 2003 romantic comedy film Intolerable Cruelty and 2004 crime comedy film Ocean's Twelve. Zeta-Jones landed the lead female role in the 2005 sequel of the 1998 film, The Legend of Zorro. She also starred in the 2008 biopic romantic thriller Death Defying Acts. In 2010, she won the Tony Award for Best Leading Actress in a Musical for her portrayal of Desiree in A Little Night Music.

Filmografi

1990

Les 1001 nuits

Sheherazade

1991

The Darling Buds of May

Mariette


1992

Christopher Columbus: The Discovery'

Beatriz

The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert '

Maya


1993

Splitting Heirs

Kitty

1995

Blue Juice

Chloe

1996

The Phantom

Sala

1996

Titanic (mini dixi)

Isabella Paradine

1998

The Mask of Zorro

Elena Montero Murrieta

1999

Entrapment

Virginia Baker


The Haunting

Theo


2000

High Fidelity

Charlie Nicholson
Traffic

Helena Ayala

Eşi Michael Douglas ile beraber oynamıştır.2001

America's Sweethearts

Gwen Harrison
2002

Chicago

Velma Kelly

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü2003

Sinbad: Legend of the Seven Seas

Marina
Intolerable Cruelty

Marylin Rexroth
2004

The Terminal

Amelia Warren
Ocean's Twelve

Isabel Lahiri
2005

The Legend of Zorro

Elena Montero Murrieta de la Vega
2007

Death Defying Acts

Mary McGregor
No Reservations

Kate Armstrong
2008

Death Defying Acts

Mary McGarvie2009

The Rebound

Sandy
2010

Dalí

Gala Dalí
Stompanato

Lara Turner
2011

Cleo

CleoCatherine Zeta-Jones was born on 25 September 1969, in Swansea, West Glamorgan, Wales, UK, the daughter of Dai Jones, who formerly worked for a candy factory, and Pat Jones. Her brother David Jones (b. 1967) is a development executive and brother Lyndon Jones (b.1972) works at her production company. Catherine showed an interest early on in entertainment. She starred on stage in "Annie", "Bugsy Malone" and "The Pajama Game". At 15 she had the lead in the British revival of "42nd Street". She was originally cast as the second understudy for the lead role in the musical but when the star and first understudy became sick the night the play's producer was in the audience, she was given the lead for the rest of the musical's production. She first made a name for herself in the early 1990s when she starred in the Yorkshire Television comedy/drama series "The Darling Buds of May" (1991). The show was a smash hit and made her one of the United Kingdom's most popular television actresses. She subsequently played supporting roles in several films including Christopher Columbus: The Discovery (1992), the miniseries Catherine the Great (2000) (TV) and a larger part as the seductive Sala in The Phantom (1996) before landing her breakthrough role playing the fiery Elena opposite Anthony Hopkins and Antonio Banderas in The Mask of Zorro (1998). She starred in many big-budget blockbusters like Entrapment (1999), The Haunting (1999) and Traffic (2000), for which many believed she was robbed of an Oscar nomination for best supporting actress. In November 2000 she married actor Michael Douglas. She gave birth to their son Dylan Michael in August 2000.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 12:29 pm


Sean Connery presenting the Best Supporting Actress Oscar® to Catherine Zeta-Jones for her performance in "Chicago" - the 75th Annual Academy Awards® in 2003.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

ANGELINA JOLIE

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 2:26 pm

ANGELINA JOLIE


Genel Bilgiler

Doğum adı: Angelina Jolie Voight
Doğum: 4 Haziran 1975 (36 yaşında)Los Angeles, Kaliforniya
Ulus: ABD'li
Meslek: Oyuncu

http://tr.wikipedia.org/wiki/Angelina_Jolie
Angelina Jolie (d. Angelina Jolie Voight, 4 Haziran 1975, Los Angeles, ABD), ABD'li sinema oyuncusu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) İyi Niyet Elçisi. Üç Altın Küre, iki Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü ve bir de Akademi Ödülü aldı. Tüm dünyada hayırsever çalışmalarıyla da tanınan Jolie, dünyanın en güzel kadını, ve en çekici insanlarından biri kabul edilmiştir

İlk kez 1982'de babasının oynadığı Lookin' to Get Out (1982) filminde görülen Jolie'nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan Cyborg 2 (1993) ile başladı. İlk başrolünü Hackers (1995) filmi ile aldı. Önemli övgüler alan biyogrofik filmler olan George Wallace (1997) ve Gia'da (1998) başrolde oynadı ve Girl, Interrupted'daki (1999) performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü aldı. Lara Croft: Tomb Raider (2001) filmi ile büyük başarı sağlayarak dünyaca ünlü tanınmış bir oyuncu haline geldi. Sonrasında ise Hollywood'un en çok tanınan ve en çok kazanan oyuncularından oldu. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve animasyon türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

Jonny Lee Miller ve Billy Bob Thornton'dan boşanan Jolie, şu an oyuncu Brad Pitt ile birlikte yaşamaktadır. Tüm dünyada basınının büyük ilgisini çeken bir ilişkiye sahip olan Jolie ve Pitt; Maddox, Pax ve Zahara olmak üzere üç evlatlık; Shiloh, Knox ve Vivienne olmak üzere üç biyolojik çocuğa sahiptir.


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

.

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 2:39 pmAdmin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

CHARLIZE THERON

Mesaj  Admin Bir Paz Tem. 03, 2011 4:18 pm

CHARLIZE THERON

Theron, Şubat 2008Genel BilgilerDoğum: 7 Ağustos 1975 (35 yaşında) Benoni, Güney Afrika
Meslek(ler): Aktris/Yapımcı
charlizetheron.com
Akademi Ödülleri: En İyi Kadın Oyuncu
2003 Monster
Altın Küre Ödülleri: En İyi Kadın Oyuncu - Drama
2004 MonsterCharlize Theron (d. 7 Ağustos 1975, Benoni, Güney Afrika), Güney Afrikalı sinema sanatçısıdır.

2003'te en iyi kadın oyuncu Oscar'ı aldı.

Charlize Theron Güney Afrika'nın Benoni şehrinde doğdu.Annesi Gerda alman, babası Charles Theron ise Fransız asıllıydı Annesi ve babası bir yol yapım şirketi işletiyordu. Theron 15 yaşında iken annesi bir tartışma sırasında babasını vurdu ve Theron'un babası hayatını kaybetti. Annesi kendini savunduğu gerekçesiyle ceza almadı.6 yaşında bale dersleri almaya 16 yaşında modellik yapmaya başladı. Ancak bir süre sonra dizini incitti ve profesyonel olamadan balerinliğe noktayı koydu. Theron bir bankadaki görevliyle ateşli bir tartışma yaşarken oyuncu menajeri John Crosby tarafından keşfedilmiştir. Theron kartvizini aldığı Crosby'i arayarak oyunculuk için ilk adımını atmıştı.

2001 yılından bu yana Stuart Townsend ile birliktedir.

The Hollywood Reporter'ın 2006 yılının En Çok Kazanan Kadın Oyuncuları listesinde North Country ve Aeon Flux filmleri için film başına aldığı 10,000,000 $ ücretle Halle Berry, Cameron Diaz, Drew Barrymore, Renée Zellweger, Reese Witherspoon, ve Nicole Kidman'ın ardında 7. sırada yer aldı.


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

REESE WITHERSPOON

Mesaj  Admin Bir Ptsi Tem. 04, 2011 12:37 am

REESE WITHERSPOON
Reese Witherspoon 2007 Akademi Ödülleri'ndeGenel Bilgiler
Doğum adı: Laura Jeanne Reese Witherspoon
Doğum: 22 Mart 1976 New Orleans, Louisiana - Amerika Birleşik Devletleri
Evlilik(ler)i: Ryan Phillippe
(1999–2007)
Çocukları: Ava ve Deacon
Web. www.rwitherspoon.com
Akademi Ödülleri: Sınırları Aşmak En İyi Kadın Oyuncu
Altın Küre Ödülleri: Sınırları Aşmak Sinema Dalında En İyi Aktris Altın Küre Ödülü - Müzikal veya KomediLaura Jeanne Reese Witherspoon (d. 22 Mart, 1976). Son yıllarda en fazla kazanan Amerikalı aktris.
Witherspoon'un kendini gösterdiği ilk film 1991 yılında gösterime giren The Man in the Moon'dur. Daha sonraki yıllarda televizyonlarda rol almıştır, Wildflower bu televizyon filmlerindendir.
1996'da Witherspoon' Freeway'deki performansıyla kendini kanıtlamış yükselen bir star olarak 1998 yılında 3 önemli role imza atmıştır: Overnight Delivery, Pleasantville, and Twilight.
Takip eden yıllarda, Witherspoon Election filmiyle ortaya çıkmış ve begenileri kazanarak Altın Küre'ye aday olmuştur.
2001 yılında kariyerinde dikkat çekmiş filmlerden olan Legally Blonde, 2002 de ise

Sweet Home Alabama ile büyük sükse yaratmıştır.
2005 de, Witherspoon dünya çapında tanınan June Carter Cash'i canlandırıdığı Sınırları Aşmak'ta sergilediği olaganüstü performansı ise ona En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülünü, Sinema Dalında En İyi Aktris Altın Küre Ödülü - Müzikal veya Komedi Altın Küre Ödülünü ve En İyi Kadın Oyuncu SAG Ödülü'nü kazandırmıştır.

Witherspoon 1999'da Cruel Intentions'da birlikte rol aldığı Ryan Phillippe'le evlenmiştir.Ava ve Deacon adında iki çocukları olmuştur. Çift 2006'da ayrılıp 2007'nin ekim ayında ise boşandılar.
*****


Birth Name
Laura Jeanne Reese Witherspoon


Height
5' 1½" (1.56 m)


Mini Biography

Laura Jeanne Reese Witherspoon was born on March 22, 1976 at Southern Baptist Hospital (now Memorial Medical Center) in New Orleans, Louisiana. She was the second child born to Dr. John Witherspoon and Betty Reese. Her father was a military surgeon specializing in the ear, nose and throat. Her mother was a Registered Nurse who later became a Ph.D in pediatric nursing. Reese spent the first four years of her life in Wiesbaden, Germany where her father served as a lieutenant colonel in the US Army reserves. Shortly after, John moved the family back to the States, settling in Nashville, Tennessee.

Reese was introduced to the entertainment industry at a very early age. At age 7, she began modeling. This led to appearances on several local television commercials. At age 11, she placed first in a Ten-State Talent Fair.

In 1990, she landed her first major acting role in Robert Mulligan's The Man in the Moon (1991). Her role as a 14-year old tomboy earned her rave reviews. Roles in bigger films such as Jack the Bear (1993) and A Far Off Place (1993) followed shortly after.

Following high school graduation in 1994 from Harpeth Hall, a Nashville all girls school, Reese decided to put her acting career on hold and attend Stanford University where she would major in English literature. However, her collegiate plans were shortly dashed when she accepted roles to star in two major motion pictures: Fear (1996) alongside Mark Wahlberg and Freeway (1996) with Kiefer Sutherland. Although neither film was a huge box-office success, they did help to establish Reese as a rising starlet in Hollywood and open the door for bigger and better film roles. Those bigger roles came in movies such as Pleasantville (1998), Election (1999) and Cruel Intentions (1999).

Her breakthrough role came as Elle Woods in the 2001 comedy Legally Blonde (2001). The movie was huge box-office smash and established Reese as one of the top female draws in Hollywood. The next year, she scored a follow-up hit with Sweet Home Alabama (2002) which went on to gross over $100 million dollars at the box office. In 2006, she took home the best actress Oscar for her role as June Carter Cash in the Johnny Cash biopic Walk the Line (2005).

Off the screen, she was married to Ryan Phillippe from 1999 to 2007. They met at her 21st birthday party and subsequently worked together in Cruel Intentions (1999). They have two children: a daughter, Ava Elizabeth (born 9 September 1999) and a son, Deacon (born 23 October 2003).
IMDb Mini Biography By: SteveG


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

HALLE BERRY

Mesaj  Admin Bir Ptsi Tem. 04, 2011 12:54 am

HALLE BERRY

Birth Name
Halle Maria Berry


Height
5' 6" (1.68 m)


Mini Biography

Halle Berry was born on August 14, 1966 in Cleveland, Ohio, USA to African American father Jerome Berry, a former hospital attendant, and Caucasian mother Judith Berry, a retired psychiatric nurse. Halle also has an older sister named Heidi Berry. Halle first came into the spotlight at 17 years old when she won the Miss Teen All-American Pageant, representing the state of Ohio in 1985 and, a year later in 1986, when she was the first runner-up in the Miss USA Pageant. After participating in the pageant, Halle became a model. It eventually led to her first weekly TV series, 1989's "Living Dolls" (1989), where she soon gained a reputation for her on-set tenacity, preferring to "live" her roles and remaining in character even when the cameras stopped rolling. It paid off though when she reportedly refused to bathe for several days before starting work on her role as a crack addict in Spike Lee's Jungle Fever (1991) because the role provided her big screen breakthrough. The following year, she was cast as Eddie Murphy's love interest in Boomerang (1992), one of the few times that Murphy was evenly matched on screen. In 1994, Berry gained a youthful following for her performance as sexy secretary "Sharon Stone" in The Flintstones (1994). She next had a highly publicized costarring role with Jessica Lange in the adoption drama Losing Isaiah (1995). Though the movie received mixed reviews, Berry didn't let that slow her down, and continued down her path to super-stardom. In 1998, she received critical success when she starred as a street smart young woman who takes up with a struggling politician in Warren Beatty's Bulworth (1998). The following year, she won even greater acclaim for her role as actress Dorothy Dandridge in made-for-cable's Introducing Dorothy Dandridge (1999) (TV), for which she won a Golden Globe for Best Actress in a TV Movie/Mini-Series. In 2000, she received box office success in X-Men (2000) in which she played "Storm", a mutant who has the ability to control the weather.
IMDb Mini Biography By: TrendEkiD@aol.com


Halle Berry walks the Razzie stage to accept her award for Worst Actress for Catwoman at the 25th annual Razzie Awards. Hilarious, touching, and classy.

"Exhibiting a wonderful sense of humor, and a delightful willingness to poke fun at herself and her big budget box office bomb, Berry became the first True Star ever to appear on the Razzie stage. As the Video Clips attest, her appearance brought the house down at The 25th Annual RAZZIES"

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

5 sayfadaki 5 sayfası Önceki  1, 2, 3, 4, 5

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz