FATMA ALİYE HANIM

Aşağa gitmek

FATMA ALİYE HANIM

Mesaj  Admin Bir Paz Ocak 18, 2009 12:39 am

FATMA ALİYE HANIM

Fatma Aliye Hanım (1862-1936) Turk Edebiyatının ilk kadın romancısıymış. Fatma Aliye'yi bundan sonra artık herkes tanıyacak.Çünkü Fatma Aliye'nin fotoğrafı bundan böyle 50 TL lik banknotlarda Atatürk'ün yerine yerleşecek. 50'liğin Bir yüzünde Fatma Aliye, diğer yüzünde Ataturk.Cumhuriyetin yetiştirdiği bunca başarılı Türk kadını varken, Fatma Aliye nereden çıktı demeyin.

Fatma Aliye'yi Atatürk'ün yerine yerleştiren nedenin onun romancılığı olduğunu sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Asıl neden onun Islamcılığı ve Atatürk Devrimlerine karşı olması.

Fatma Aliye'nin tesettüre olan tutkusu onun yazılarına da yansımış.Bir yazısında kadınların giyim tarzı konusunda şöyle diyor; "...İşte bu tuvaletin üzerine zinetten âri ve bolca bir şey giyilir ve saçlar da bir baş örtüsüyle örtülürse şeriata muvafık surette tesettur edilmiş olur."Fatma Aliye hanım, Mustafa Kemal'in yaptığı devrimleri bir türlü benimseyememiş. romanlar yazan, batı edebiyatından çeviriler yapan ve dönemindeki erkek egemenliğine karşı çıkabilen bir kadın, nasıl olur da

Mustafa Kemal aydınlığını göremez, anlamak olası değil.Saltanatın kaldırılmasını, alfabenin değiştirilmesini ve padişahın düşürülmesini, Fatma Aliye hanım asla kabul edememiş, hep Mustafa Kemal'e karşı olmuş. Kendisinin, bir Osmanlı paşasının (Ahmet Cevdet Paşa) kızı olmasının bunda rolü var elbette.Ayrıca evinde, çocuklarının ona yaşattıgı sıkıntılar onu daha da din'e (islam'a) bağlamış olabilir.Evden kaçıp katolik rahibe olan bir kızın annesi olarak yaşanan travma herhalde azımsanacak gibi değildir.

Elde edemedikleri türban özgürlüğü nedeniyle kendilerini Türkiye'ye "UZAK" bulanlar elbette Fatma Aliye hanım'ın fotoğrafının oraya konmasından mutlu olacaklardır.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz