Daha Yükseğe Zıpla

Aşağa gitmek

Daha Yükseğe Zıpla

Mesaj  Admin Bir Çarş. Nis. 01, 2009 5:02 am

Kaynak
AYHAN ÖZBEK


[img][/img]Her insanın büyük veya küçük bir hayali vardır. Kimi kariyer, kimi para, kimi ev,araba,başarı veya sağlık. Hayal kuranlar çaba gösterdiklerinde tamamına ulaşamasalar da bir kısmına mutlaka ulaşırlar. Hepsine ulaşanlar da yok değildir. Önemli olan hayalleri, hedefe çevirmek ve hedefe doğru çaba göstermek. Bu konu ilgili sayfalarca yazı yazılabilir. Lakin aşağıdaki bilimsel örnek bu konuyu destekleyen ve kavratan bir örnek olabilir.

Bilim adamları pirelerin farklı yükseklikte zıplayabildiklerini görürler. Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekliğindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sıcaktan rahatsız olan pireler zıplayarak kaçmaya çalışırlar ama başlarını tavandaki cama çarparak düşerler. Zemin de sıcak olduğu için tekrar zıplarlar, tekrar baslarını cama vururlar. Pireler camın ne olduğunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engellediğini anlamakta zorluk çekerler. Defalarca kafalarını cama vuran pireler sonunda o zeminde 30 santimden fazla zıpla(ya)mamayı öğrenirler. Artık hepsinin 30 cm zıpladığı görülünce deneyin ikinci aşamasına geçilir ve tavandaki cam kaldırılır. Zemin tekrar ısıtılır.

Tüm pireler eşit yükseklikte, 30 cm zıplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yükseğe zıplama imkânları vardır ama buna hiç cesaret edemezler. Kafalarını cama vura vura öğrendikleri bu sınırlayıcı 'hayat dersi' ne sadık halde yasarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkânları vardır ama kaçamazlar. Çünkü engel artık zihinlerindedir. Onları sınırlayan dış engel (cam) kalkmıştır ama kafalarındaki iç engel (burada 30cm'den fazla zıplanamaz inancı) varlığını sürdürmektedir. Bu deney canlıların neyi başaramayacaklarını nasıl öğrendiklerini göstermektedir.
Bu pirelerin yaşadıklarına 'cam tavan sendromu' denir.

Bir insanın gelebileceğine inandığı en üst nokta, onun cam tavanıdır. Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir. Ne kadar yükseğe sıçrarsanız, hayalleriniz o kadar büyük demektir. Bu nedenle şu sözü unutmayalım

'Büyük Hayal Kuramayan, Büyük İşler Yapamaz'


Hayallerinizin BÜYÜK olsun…

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz