DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNALARI

Aşağa gitmek

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNALARI

Mesaj  Admin Bir C.tesi Mayıs 02, 2009 10:17 am

Dijital fotoğraf makinesi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

[img][/img]
Canon PowerShot A95 dijital fotoğraf makinesi

Dijital fotoğraf makinesi fotoğrafları elektronik olarak çeken ve saklayan elektronik bir cihazdır. Geleneksel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi fotoğraf filmleri kullanılmaz. Bunun yerine ışık film görevi gören ve adına sensör denen yeşil, kırmızı ve mavi renge duyarlı hücrelerden oluşan sandiviç tipinde sıkıştırılmış bir katmandan geçer ve bu katmandan alınan değerlerle fotoğraf dijital olarak saklanabilir.Günümüzün dijital fotoğraf makineleri tipik olarak çok fonksiyonludur ve fotoğraf çekiminin yanı sıra ses ve/veya görüntü kaydetme özelliklerine de sahiptir.


Dijital Fotoğraf makinaları görüntüleri piksel denilen küçük kareciklere sığdırırlar. Piksel Boyutu ne kadar büyük olursa fotoğrafımız da o kadar büyük olur. İnsanlar piksel arttıkça görüntü kalitesinin arttığını zannetmektedirler ancak işin aslı öğle değildir. Piksel sadece fotoğrafın boyutuyla ilgilidir. Görüntünün netliği ve derinliği kesinlikle fotoğraf makinasının üzerinde bulunan diğer ayarlardan daha çok etkilenir. En büyük faktör lens'tir. Lensler günümüz fotoğraf makinalarında genelde CCD olarak kullanılır, daha ucuz ve kalitesiz olan makinalar CMOS kullanır ancak bu pozisyon bazen değişebilir. Sensör'leri araştırısanız bazı çok iyi SLR fotoğraf makinlarınında CMOS sensör kullandığını görebilirsiniz.

Dijital Fotoğraf makineleri günümüzde dört katagoriye ayrılır. Ultra Compact, Compact, DSLR Like, DSLR.

Ultra Compact :Bu amatör makinelerin en önemli özelliği şaşırtıcı derecede ince ve hafif olmalarıdır.Gömlek cebinde bile taşınabilir.Fotoğraf çekim kalitesi ise Compact makinelere hemen hemen benzerdir.Objektifi değiştirilemez, manuel ayarlama(M,A/S) imkânı çok kısıtlıdır.(Örnek:Sony DSC-T serisi)

Compact : Küçük yapılı büyük LCD ekranlı düşük Optic Zoom'lu fiyat ve özelliğine göre iyi fotoğraflar çekebilen objektifi değiştirilemeyen, amatör makinalardır.

DSLR Like : Compact'lara göre daha büyük, Optic Zoom u fazla manuel ayarları Compact'a göre fazla DSLR ye göre az olan Optiği değiştirilemeyen, yarı pro makinalardır.

DSLR : Büyük boyutlu, birçok manuel ayar olanağı bulunan objektifi değiştirilebilen, Profosyonel Dijital Fotoğraf makinalarıdır. Bu makinaların ayırt edici özelliği lenslerindeki görüntüyü bakaç (vizör) vasıtası ile görebilmenizdir. Bir başka ifade ile, baktığınız ve çektiğinizde kullandığınız lens sistemi birdir.

Dünyanın ilk dijital kamerası(1975)
1975 yılının Aralık ayında, Kodak mühendislerinden Steve Sasson, yıllar sonra fotoğrafçılıkta devrim yaratacak bir şey icat etti: Dünyanın ilk dijital kamerası. İcat bir tost makinası büyüklüğündeydi, sadece siyah beyaz çekim yapabiliyordu ve fotoğrafları içindeki kasete kaydetmesi 23 saniye sürüyordu.

[img][/img]

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5192
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz