ANTONIO NEGRI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

ANTONIO NEGRI

Mesaj  Admin Bir Paz Ekim 24, 2010 2:53 am


ANTONIO NEGRI
(d. 1933, İtalya), İtalyan felsefeci ve siyaset teorisyeni.


Yaşamı
Negri 23 yaşında Alman tarihselciliği üzerine hazırladığı bitirme teziyle felsefe diplomasını aldıktan sonra iki yıl Benedetto Croce Tarihsel Çalışmalar Enstitüsünde çalıştı. 1959 yılında Hukuk profesörlüğüne hak kazandı ve 1967 yılına kadar Padua Üniversitesi'nde görev yaptı.1967 yılında ayrıca Devlet Doktrinleri profesörü olarak atandı.

Bir çok yayımcılık faaliyetinde bulundu. İtalyan Sosyalist Partisi'nin yerel bir yayın organı olan Progresso Veneto dergisinin yöneticiliğini yaptı. Daha sonra sosyalistlerin Hıristiyan Demokrat Partiy'le koalisyon yapması sonucu Negri bunu kabul etmeyerek partiden ayrıldı.

Bu tarihten sonra Kızıl Defterler (Qaderni Rossi) adlı dergide yazmaya başladı. Bu sırada farklı felsefe dergilerinde de (Aut-Aut, Critical del Dretto) yazıları yayımlandı. Yeni bir siyasal oluşum çevresi olan Potere Operairo'da Negri önplana çıkan bir kuramcı oldu. Autonomia hareketi bu dönemde doğdu ve Negri bu ayaklanmanın sorumlularından biri olarak suçlandı. Bu suçlamalardan aklandı, ancak daha sonra, 1979 yılında, Kızıl Tugaylar'ın Aldo Moro'yu kaçırıp öldürmelerinin sonrasında yapılan soruşturmalara bağlı olarak suçlanıp tutuklandı.

Negri'nin Kızıl Tugaylarla'la ilişkisi kanıtlanamadı. Buna rağmen dört buçuk yıl hapiste kaldı ve Radikal Parti'nin listesinden cezaevindeyken İtalyan Parlamentosu'na seçilerek serbest kaldı.


Ancak dokunulmazlığı kaldırıldı ve Negri bunun sonucunda İtalya'yı terk etmek zorunda kaldı. 1997'ye kadar Fransa'da yaşadı ve o yıl İtalya'ya geri döndü. Kalan hapis cezasını çekmek için yeniden hapse konuldu.

Bir çok önemli ve çok ses getiren kitaplara imzasını attı (Marx Beyond Marx, Empire). Özelikle Michael Hardt ile birlikte yazdıkları İmparatorluk kitabı yeni bir sol düşüncenin teorik olarak geliştirilmesinde köşe taşı olarak değerlendirildi. Postmodern durum içinde yeni bir iktidar ve direniş teorisi oluşturmak Negri'nin felsefi ve siyasal hedefi olarak belirtilebilir. Negri halen partneri Fransız filozof Judith Revel ile birlikte Venedik ve Paris'te yaşıyor.

Önemli Bazı Kavramlar

Çokluk
Biyoiktidar
Biyopolitik
İmparatorluk
Marksizm
Küreselleşme
Post-Marksizm

Türkçedeki Kitapları

Marks Ötesi Marks, çeviren Münevver Çelik, Otonom Yayıncılık
Avrupa ve İmparatorluk, çeviren Kemal Atakay, Otonom Yayincılık.
Bizim Gibi Komünistler, çeviri:Barış Özçorlu, Mustafa Erata, İlkay Sümer
Félix Guattari ile yazışmalar, Otonom Yayınları.
Devrim Zamanı, çeviri:Yavuz Alogan Ayrıntı Yayınları
Dioynisus'un Emeği, çeviri:Ertuğrul Başer, Michael Hardt ile birlikte İletişim Yayınları
Çokluk, çeviren:Barış Yıldırım,M.Hardt ile birlikte, Ayrıntı Yayınları
İmparatorluk, çeviren:Abdullah Yılmaz, Michael Hardt ile birlikte, Ayrıntı Yayınları.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5144
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.onlinegoo.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz